UPDATE 8.10.2013 14:10 – SPOTKANIE Z PRZYCZYN NIEZALEÅ»NYCH MUSI ZOSTAʆ ODWOŁANE. Bardzo przepraszamy za zmianę!

Zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie Poznań JUG, które odbędzie się JUÅ» JUTRO (8.10.2013) o godzinie 19:00 w siedzibie Cognifide (ul. Murawa 12-18). Sławomir Sobótka poprowadzi prezentację pt. „Czego mama nigdy nie mówiła Ci na temat testowania automatycznego”. Osoby które chcą uczestniczyć w spotkaniu powinny się zarejestrować tutaj.

Poniżej krótkie streszczenie nadesłane przez prelegenta:

W ciągu godziny pochylimy się nad typowymi problemami:

Eksplozja kombinatoryczna przypadków testowych
Powolne restarty JBossa i żmudne klikanie w ekrany
Koszt stworzenia i utrzymania testów
Nieaktualna dokumentacja (nikt jej nie czyta ani nie aktualizuje)
Problem z komunikacją – brak zrozumienia celów biznesowych, biznes nie rozumie systemu
Kosztowne w utrzymaniu skrypty do „wyklikania”
Architektura wspierająca testability (zależności, rozwarstwienie i rygor warstw)
Delikatne testy (fragile), Nieczytelne testy, Wolne testy przeglądając mniej lub bardziej znane strategie, taktyki, techniki i narzędzia radzenia sobie z tymi problemami.
A przy okazji rozprawimy się z mitami:

„Konieczność 80+% pokrycia kodu testami” – a może lepiej w 100% przetestować krytyczne 20% kodu?
„Testy wpływają korzystanie na design” – tak, pod warunkiem, że skill programisty na po pozwala
„You are not allowed to write a single line of production code until you have written a failing test” – czasem tak, jednak w praktyce: zależy kto, zależy co, zależy jak…

Sławomir Sobótka – Programujący architekt oprogramowania i trener w firmie Bottega IT Solutions http://www.bottega.com.pl, specjalizujący się w technologiach Java i efektywnym wykorzystaniu zdobyczy współczesnej inżynierii oprogramowania.

Do jego zainteresowań należy szeroko pojęta inżynieria oprogramowania: architektury wysokowydajnych systemów (w szczególności CqRS), modelowanie (w szczególności DDD), wzorce, zwinne procesy wytwórcze. Hobbystycznie interesuje się psychologią i kognitywistyką. Entuzjasta Software Craftsmanship.

W wolnych chwilach działa w community jako: prezes Stowarzyszenia Software Engineering Professionals Polska http://ssepp.pl, lider lubelskiego Java User Group, publicysta w prasie branżowej i blogger http://art-of-software.blogspot.com.

Share

Komentarze zablokowane.

Google+