Zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie Poznań JUG, które odbędzie się w najbliższy wtorek (19.02.2013) o godzinie 18:00 w siedzibie Cognifide (ul. Murawa 12-18). Aleksander Stasiak poprowadzi prezentację pt. „Administering Apache Cassandra”. Osoby które chcą uczestniczyć w spotkaniu powinny się zarejestrować tutaj

Poniżej krótkie streszczenie nadesłane przez Aleksandra:

Ciąg dalszy prezentacji nt. bazy danych Apache Cassandra, tym razem głównym tematem będą kwestie architektury i zarządzania bazą danych. Także programiści powinni mieć świadomość, jak zarządzane są ich dane i jakie jest prawdopodobieństwo, że to, co zapisujemy do bazy, kiedyś da się również odczytac:)
Prezentacja omówi kilka najważniejszych koncepcji bazy Apache Cassandra, w tym:
1) rozpraszanie danych w klastrze
2) zarządzanie replikami
3) sieciowa architektura bazy danych
4) podstawowe operacje na Apache Cassandra
5) wstęp do tuningu bazy danych

Aleksander Stasiak jest absolwentem PP rocznik 2007, pracuje w PCSS. Zaczynał karierę zawodową jako administrator Oracle, aktualnie pracuje także jako programista Javy, ale także Pythona, JavaScripta.
Aktualne zainteresowania obejmują zarządzanie systemami przechowywania danych, eksplorację danych oraz systemy typu Cloud Computing.

Share
2 odpowiedzi na “Spotkanie Poznań JUG: Administering Apache Cassandra [19.02.2013]”
 1. kgawlak pisze:

  Mam spóźnione pytania do prowadzącego:
  1. Czy jeżeli tworzę dwa data centery to czy każde jest w pewnym sensie osobnym klastrem dla tych samych danych? tzn. każdy podklaster konfiguruję osobno np. różna liczba node’ów i różne poziomy replikacji? przykład dataCenter1: trzy node’y, replikacja x2; dataCenter2: pięć node’ów, replikacja x3 – czyli zapisując obiekt do klastra mam 2+3 jego egzemplarzy.
  2. Czy wspomniane na wykładzie 2000 odczytów na sekundę można pomnożyć przez liczbę posiadanych data center’ów? Tzn wykonuję zapytanie do jednego datacenter ale on żeby odpowiedzieć musi zebrać dane tylko od sąsiadów z tego samego datacenter (dwa node’y jeżeli pytam dataCenter1 albo trzy node’y jeżeli pytam dataCenter2 z poprz. pytania) ?

 2. Hej,

  może lepiej zapytaj na grupie: https://groups.google.com/forum/?fromgroups=#!topic/jug-poznan/xfl7Wwky0uM
  tam większość dyskusji się odbywa i Olek z pewnością ‚monitoruje’ to miejsce.

  Dzięki!
  Łukasz

 3.  
Google+