Zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie Poznań JUG, które odbędzie się we wtorek (08.03.2011) o godzinie 18:00 w siedzibie Cognifide (al. Wielkopolska 4). Adam Warski i Tomasz Szymański poprowadzą prezentację pt. „Torquebox & CDI – czyli jak napisaliśmy JBisona”.

Osoby które chcą uczestniczyć w spotkaniu powinny się zarejestrować tutaj. Z uwagi na pewne zmiany w siedzibie naszego gospodarza liczba miejsc na to spotkanie jest ograniczona (max 30-35 osób).

A oto streszczenie nadesłane przez Adama:

JBison (https://www.jbison.com) zbudowany jest za pomocą dwóch technologii, na pozór z zupełnie przeciwległych biegunów: Ruby on Rails (http://rubyonrails.org/) i CDI/Weld (http://seamframework.org/Weld). W dużej mierze dzięki serwerowi Torquebox (http://torquebox.org/).

Torquebox to zmodyfikowany JBoss AS, który integruje środowisko JEE ze środowiskiem Ruby’ego. Pozwala osadzać aplikacje RoR jako aplikacje webowe, zawiera wsparcie dla messagingu opartego o JSM i umożliwia szybkie i proste sklastrowanie aplikacji.

CDI jest dosyć świeżą specyfikacją, zawartą w JEE6. Standaryzuje wstrzykiwanie zależności, czerpiąc to co najlepsze z Seam’a i Guice’a. Zawiera też pewne istotne innowacje, np. Portable Extensions (http://docs.jboss.org/weld/reference/latest/en-US/html/extend.html).

Czy jednak pisząc aplikacje za pomocą CDI jesteśmy skazani na JSF? Na szczęście nie!

W prezentacji pokażemy jak zacząć pracę z serwerem Torquebox; jak napisać prostą aplikację webową, której front-end obsługuje RoR, a back-end CDI. Opowiemy też o doświadczeniach z pracy z tą dosyć egzotyczną mieszanką.

Adam Warski (http://www.warski.org/blog) jest współzałożycielem SoftwareMill oraz twórcą i głównym programistą projektu Hibernate Envers (jeden z modułów projektu Hibernate, zapewniający funkcjonalność wersjonowania encji). Uczestniczył w wielu projektach, w których wykorzystywane były technologie Java, JEE i JBoss. Adam jest także zainteresowany nowymi językami opartymi o JVM, zwłaszcza z elementami funkcyjnymi (np. Scala); pracuje też nad innymi projektami open-source, związanymi z analizą statyczną kodu (z wykorzystaniem FindBugs i JSR308 – Typestate Annotations/ Checkers Framework) oraz projektami JBoss Weld i specyfikacją CDI.

Tomasz Szymański pełni rolę prezesa-developera/członka-założyciela. Zarządza zespołami, ale mocno wierzy w agile, więc sam w tych zespołach zajmuje się programowaniem. Posiada parę certyfikatów z różnych rzeczy, jest współ-leaderem Warszawa-JUG, interesuje się poza Javą także pisaniem własnych kompilatorów. Bywa lekko złośliwy, lubi narty i kajaki. Jego blog jest mocno przedatowany, więc gorąco zaprasza na twittera.

Materiały ze spotkania dostępne są tutaj.

Share
Jedna odpowiedź na “Spotkanie Poznań JUG: Torquebox & CDI – czyli jak napisaliśmy JBisona [08.03.2011]”
  1. […] (8 marca) Tomasz Szymański oraz Adam Warski wystąpią w Poznaniu dla Poznań JUG z prezentacją Torquebox & CDI czyli jak napisaliśmy JBisona. Opowiedzą w niej o technologiach użytych podczas pisania JBisona oraz […]

  2.  
Google+