Zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie Poznań JUG, które odbędzie się we wtorek (09.11.2010) o godzinie 18:00 w siedzibie Cognifide (al. Wielkopolska 4). Jarosław Bąk poprowadzi prezentacje pod tytułem „Semantic Web w relacyjnych bazach danych – realizacja zapytań”. Osoby które chcą uczestniczyć w spotkaniu powinny się zarejestrować tutaj.

A oto streszczenie nadeslane przez Jarka:

„Prezentacja dotyczy wzbogacania danych relacyjnych elementami Semantycznej Sieci WWW (Semantic Web) a następnie konstruowania i wykonywania zapytań w tak utworzonych strukturach danych (wraz z metadanymi). Zostaną zaprezentowane najbardziej popularne (w większości bezpłatne) narzędzia Semantycznej Sieci (zaimplementowane w języku Java). Należą do nich: Pellet (silnik wnioskujący), Jess (silnik wnioskujący), OWL-API (biblioteka narzędziowa do obsługi plików w językach OWL, SWRL), SDL (autorskie narzędzie umożliwiające dostęp do relacyjnych baz danych oraz modyfikujące i zarządzające procesem wnioskowania). Zrealizowany zostanie również mini projekt umożliwiający odkrywanie relacji rodzinnych w relacyjnej bazie danych na podstawie wcześniej zdefiniowanej wiedzy (w postaci ontologii). Całość zostanie przedstawiona przy użyciu narzędzi: Eclipse oraz Protégé.”

Jarosław Bąk jest asystentem w Instytucie Automatyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej. W kręgu jego zainteresowań znajduje się szereg zagadnień związanych z semantyką danych, technologiami semantycznymi, systemami regułowymi, przetwarzaniem metadanych oraz procesami wnioskowania. Od wielu lat zajmuje się implementacją i opracowywaniem metod umożliwiających efektywne przetwarzanie danych zgodnie z ich semantyką.

Materiały ze spotkania dostępne są tutaj, a wideo ze spotkania tutaj.

Share

Komentarze zablokowane.

Google+