W dniu 5.XI.2008 odbędzie się kolejne – tym razem nieco rozszerzone spotkanie Poznań Java User Group. Spotkanie rozpoczniemy o godzinie 18:00 krótką (15min razem z dyskusją) prezentacją zmian wprowadzonych w JDK 1.6update10, prezentację te poprowadzi Tomasz Parkoła. Około godziny 18:15 na scene wkroczy Dawid Weiss aby opowiedzieć nam o Map reduce i Hadoop. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Cognifide (Aleje Wielkopolskie 4, Poznań) po spotkaniu planowane jest integracyjne piwo (w tej ostatniej sprawie proszę pisać na listę dyskusyjną http://groups.google.com/group/jug-poznan).

A oto krótkie zaproszenie:

„Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak można efektywnie przetworzyć dane zapisane w plikach o długości terabajtów? Czy intryguje Cię technologia, jakiej używa Google oraz Yahoo by utworzyć struktury danych dla serwisów wyszukujących? Czy chciałbyś się w łatwy sposób dowiedzieć ile jest słów (i jakich) które są używane w otoczeniu słowa „burak”?

Na te pytania spróbuję odpowiedzieć przedstawiając najpierw paradygmat obliczeń map-reduce, a następnie pokazując przykłady w oparciu o projekt Hadoop. Procesory będą się grzały, kabelki sieciowe parowały, a dane furkotały z przyjemnym dla ucha szmerkiem pomiędzy tym wszystkim.”

Tomasz Parkoła jest absolwentem kierunku informatyka na Politechnice Poznańskiej, obecnie pracuje w PCSS w zespole bibliotek cyfrowych (http://dl.psnc.pl). Tomek jest programistą Javowym, który posiada wieloletnie doświadczenie w tworzeniu aplikacji deskotopowych w Swingu.

Dawid Weiss dr inż., asystent w zakładzie Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej. Dawid jest świetnym programistą, który ma doświadczenie zarówno w projektach naukowych jak i komercyjnych, realizowanych w Javie, ale również w Ruby, Pythonie, Assemblerze czy C# . Jest współtwórcą Carrot2 ( http://carrot2.org), narzędzia służącego do grupowania wyników zapytań oraz współzałożycielem firmy Carrot-Search ( http://carrot-search.com).

Materiały ze spotkania dostępne są tutaj i tutaj.

Share

Komentarze zablokowane.

Google+